Tytuł projektu: „Podnoszenie jakości zasobów turystycznych Doliny Rzeki Pilicy poprzez rozwój infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej w powiecie tomaszowskim”
Cel projektu:
Rozwój turystyki kulturowej i aktywnej w tym kajakowej, pieszej i rowerowej w oparciu o walory przyrodnicze i kulturowe doliny rzeki Pilicy.
Cel ten zostanie osiągnięty poprzez budowę infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowo-turystycznej w miejscowościach Twarda, Smardzewice, Tresta, Spała, Inowłódz, Łęg, Grotowice, kompleksowe zagospodarowanie terenów rekreacyjnych „Przystani nad rzeką Pilicą" wraz z urządzeniem plaży miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim, budowę ścieżek rowerowych, miejsc do wodowania kajaków oraz kampanię promocyjną marki Doliny rzeki Pilicy.
Celem pośrednim projektu jest poszerzenie oferty turystycznej o nowe produkty i usługi turystyczne oraz wykreowanie rozpoznawalnej i cenionej w skali kraju marki turystycznej „Dolina rzeki Pilicy” obejmującej obszar od Zalewu Sulejowskiego poprzez miasto Tomaszów Mazowiecki, gminę Tomaszów Mazowiecki, Inowłódz i Rzeczycę.
Efekty projektu:
Realizacja projektu przyczyni się do stworzenia warunków do rozwoju gospodarki turystycznej w oparciu o wykorzystanie potencjałów endogenicznych regionu, zidentyfikowanych w polityce terytorialno-funkcjonalnej województwa.
Opis projektu:
Powiat Tomaszowski, Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki, Gmina Tomaszów Mazowiecki, Gmina Inowłódz, Gmina Rzeczyca wchodzą w skład „Obszaru Funkcjonalnego Dolina Rzeki Pilicy w Powiecie Tomaszowskim”, budowanego od 2012 roku i będącego wyrazem woli współpracy na rzecz przygotowania wspólnych projektów na perspektywę finansową Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Mając na względzie wolę samorządów do wykonywania zadań publicznych w drodze współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego, samorządy ustanowiły partnerstwo na rzecz projektu pn „Podnoszenie jakości zasobów turystycznych Doliny Rzeki Pilicy poprzez rozwój infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej w powiecie tomaszowskim”. W dniu 02.02.2018 r. z Zarządem Województwa Marszałkowskiego, została podpisana Umowa o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.02.01-10-0059/17.
W ramach projektu Gmina Tomaszów Mazowiecki zrealizowała budowę infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowo-turystycznej, polegającą na:
- rozbudowie obiektu użyteczności publicznej wraz zagospodarowaniem przestrzeni wokół świetlicy w miejscowości Twarda w celu urządzenia strefy rekreacyjno-wypoczynkowo-turystycznej,
- budowie miejsc do obsługi turystyki kajakowej wraz z odpowiednią infrastrukturą towarzyszącą w miejscowościach Smardzewice,
- budowie ścieżki rowerowej od Smardzewic do miejscowości Twarda i Tresta,
- budowie parku edukacyjno-rekreacyjnego – „Edukacja leśna” – w miejscowości Tresta.
W ramach projektu Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki zrealizowało:
- zagospodarowanie terenów rekreacyjnych ,Przystani nad rzeką Pilicą" przy ul. PCK,
- przebudowę istniejących i budowę nowych miejsc parkingowych przy ul. PCK,
- zagospodarowanie plaży miejskiej wraz z niezbędną infrastrukturą.
W ramach projektu Gmina Inowłódz zrealizowała:
- budowę infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowo-turystycznej, w tym miejsc do obsługi turystyki kajakowej w miejscowości Spała;
- budowę nowej i rozbudowę istniejącej infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowo-turystycznej w tym miejsc do obsługi turystyki kajakowej w miejscowości Inowłódz.
W ramach projektu Gmina Rzeczyca zrealizowała:
- budowę infrastruktury turystycznej w gminie Rzeczyca, polegającą m. in. na:
budowie miejsc do obsługi turystyki kajakowej wraz z odpowiednią infrastrukturą towarzyszącą w miejscowościach Rzeczyca i Grotowice;
- budowę ścieżek i szlaków rowerowych przebiegających przez Rezerwat Żądłowice oraz szlakiem doliny Pilicy, z funkcją edukacyjną o tematyce związanej z celami i formami ochrony przyrody w ramach sieci europejskiej „Natura 2000” wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Grupy docelowe:
Turyści głównie z województwa łódzkiego oraz mieszkańcy powiatu tomaszowskiego.
Wskaźniki produktu:
Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami -12 szt.
Wskaźniki rezultatu:
Wzrost zatrudnienia we wspieranych przedsiębiorstwach – 4 EPC
Wartość całkowita zadania: 15.978.512,21 zł
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 7.118.276,36 zł