10 październik 2016

Gmina Tomaszów Mazowiecki na rejonowych obchodach 150 – lecie KGW na Ziemiach Polskich

1 października 2016 r. w Białaczowie w powiecie opoczyńskim odbyły się Rejonowe obchody jubileuszu z okazji „150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich”, których organizatorem  był Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Piotrkowie Tryb. oraz Rejonowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Piotrkowie Tryb. W jubileuszu uczestniczyły członkinie KGW z trzech powiatów: piotrkowskiego, opoczyńskiego  i tomaszowskiego. Gminę Tomaszów Mazowiecki na czele z inspektor ds. kultury Marią Robak reprezentowały reprezentacje wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz zespół „Sami Swoi” z Twardej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Jana Chrzciciela.  Po odprawionej Mszy Św. barwny korowód przeszedł na stadion sportowy, gdzie odbyła się część oficjalna. Przybyłych gości witała Przewodnicząca Rejonowej Rady KGW w Piotrkowie Trybunalskim – Marianna Śmiechowska oraz wójt gminy Białaczów – Jacek Reszelewski.

Jubileusz był także okazją, aby wręczyć medal „Order Serca Matkom Wsi” dla zasłużonych członkiń KGW, jako symbol uznania za matczyny trud, włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków oraz za aktywność społeczną w środowisku wiejskim. Ten zacny medal z rąk Marszałka Województwa Łódzkiego Artura Bagieńskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego Marka Mazura oraz Jacka Bogusławskiego Przewodniczący Rejonowego Związku Rolników  Kółek i Organizacji Rolniczych w Piotrkowie Trybunalskim otrzymały przedstawicielki wszystkich trzech powiatów, wśród których znalazły się panie z gminy Tomaszów Mazowiecki:

Jadwiga Bolarczyk z Ciebłowic Dużych,

Stanisława Milczarek z Zaborowa Pierwszego,

Helena Plichta ze Smardzewic

Helena Wrona z Wiaderna.

Uroczystość uświetniły występy zespołów ludowych z wszystkich trzech powiatów  miedzy innymi zespołu „Sami Swoi” z Twardej.