08 grudzień 2014

Rewitalizacja parku w Smardzewicach

Od kilku już lat prowadzone są prace, mające na celu zagospodarowanie przestrzeni publicznej w centrach miejscowości. Jesienią tego roku przystąpiono do kolejnych prac, tym razem  prowadzonych w centrum Smardzewic. Jest to rewitalizacja terenu przed Zespołem Klasztornym. Chcemy utworzyć atrakcyjne miejsce wypoczynku zarówno dla mieszkańców Smardzewic jak i wszystkich przyjezdnych.

Ponieważ teren ten jest własnością Ojców Franciszkanów, Wójt Gminy wystąpił z propozycją zawarcia umowy użyczenia na teren parku, co pozwala gminie   prowadzić te roboty.
W ramach inwestycji będzie wykonywana infrastruktura techniczna typu: alejki, parking, ciągi komunikacyjne. Główna aleja spacerowe w  parku oraz ciąg pieszo-jezdny wzdłuż  muru klasztornego  zostaną  wyłożone  kostką granitową. Istniejący parking wzdłuż drogi asfaltowej - dojazdowej do bramy klasztornej  oraz sama droga  zostaną również przebudowane. Parking będzie utwardzony kostką betonową typu kamień sjeneński  a jezdnia do bramy Zespołu Klasztornego będzie miała nową nawierzchnię bitumiczną.
Znaczna część  prac przy alejkach i parkingu zostanie wykonana jeszcze w tym roku. Natomiast wiosną przyszłego roku rozpoczną się prace związane z uporządkowaniem i urządzeniem terenów zielonych w obrębie parku. Planowane są liczne nasadzenia ozdobnych bylin (11 gatunków – 295 szt.) i krzewów, zarówno liściastych (18 gatunków – 418 sztuk) jak i iglaków (11 gatunków – 203 sztuki). Będzie to zieleń niska i średnia, do wysokości nie większej niż 1,60 m, tak aby nie zasłaniać przestrzeni widokowej na Klasztor. Ponadto zostaną zamontowane nowe ławki w parku, tablice informacyjne a cały teren będzie doświetlony lampami parkowymi.