12 luty 2018

Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych na rozwój turystyki kajakowej w naszym powiecie

W dniu 02.02.2018 r. Gmina Tomaszów Mazowiecki podpisała umowę o dofinansowanie projektu nr UDA-RPLD.06.02.01-10-0059/17-00 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 pn. „Podnoszenie jakości zasobów turystycznych Doliny Rzeki Pilicy poprzez rozwój infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej w Powiecie Tomaszowskim” realizowanego z Partnerami - Gminą Miasto Tomaszów Mazowiecki, Gminą Rzeczyca, Gminą Inowłódz oraz Powiatem Tomaszowskim.

Celem Projektu jest wykorzystanie i rozwój potencjału endogenicznego regionu łódzkiego opartego na walorach przyrodniczo-kulturowych, szczególnie w aspekcie tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi gospodarki turystycznej, w tym powstawania nowych miejsc pracy.

Realizacja projektu ma na celu zwiększenie wykorzystania walorów krajobrazowych i kulturowych oraz stworzenie warunków do rozwoju gospodarki turystycznej w oparciu o wykorzystanie potencjału endogenicznego regionu – Obszaru Funkcjonalnego Doliny Rzeki Pilicy – co przyczyni się do kreowania w skali podregionalnej marki turystycznej „Dolina Rzeki Pilicy”.

Wartość całego Projektu opiewa na kwotę ponad 11 mln zł, z czego ponad 7 mln to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, Działania VI.2 Rozwój gospodarki turystycznej i Poddziałania VI.2.1 Rozwój gospodarki turystycznej.

Gmina Tomaszów Mazowiecki w ramach Projektu wybuduje miejsca do obsługi turystyki kajakowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Smardzewice, ścieżkę rowerową od Smardzewic do Twardej i Tresty oraz rozbuduje budynek przedszkola w Twardej na cele kulturalno-turystyczne i zagospodaruje przestrzeń wokół niego. Dodatkowo w Treście powstanie park edukacyjno-rekreacyjny „edukacja leśna”. Wszystko to na kwotę ogólna ponad
3 mln zł, z czego ponad 2 mln to środki unijne.

Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki zmodernizuje tereny rekreacyjne tzw. Przystań nad rzeką Pilicą, a Gmina Inowłódz zagospodaruje przestrzeń wzdłuż rzeki w Spale i Inowłodzu. Dalszym odcinkiem Pilicy zajmie się Gmina Rzeczyca, która przygotuje miejsca do obsługi turystyki kajakowej w miejscowości Łęg i Grotowice oraz wybuduje ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe w Żądłowicach, Mysiakowicach i Łęgu. Powiat Tomaszowski będzie prowadził działania promujące markę turystyczną.