18 wrzesień 2016

Ogólnopolskie Dożynki Prezydenckie w Spale

W dniach 10 -11 września 2016 roku odbyły się Dożynki Prezydenckie w Spale, w których udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką. Uroczystości rozpoczęły się w sobotę od konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy.  Główne obchody miały miejsce w niedzielę. Rozpoczęły się  od rozdania nagród w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Nagrody rozdała Para Prezydencka,  której towarzyszyli: Aleksandra Grad i Bartłomiej Żyłka ze Smardzewic. Następnie rozpoczęła się  Msza Święta odprawiona w intencji rolników, po której barwny korowód przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy. Na zaproszenie Prezydenta RP w uroczystości udział wzięli przedstawiciele naszej gminy: przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Pierścińska oraz zastępca wójta Sławomir Bernacki.  W centrum Spały, nad stawem stanęły stoiska gmin z powiatu tomaszowskiego i nie tylko. Nie brakowało ludowego rękodzieła oraz tradycyjnych przysmaków. Stoisko potraw regionalnych zaprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wiaderna pod przewodnictwem Danuty Pełki. Goście z różnych Regionów Polski mieli możliwość zapoznania się z materiałami o regionie oraz uzyskania informacji od inspektor ds. kultury i promocji Marii Robak.  Na scenie w COS prezentowały się zespoły ludowe z całej Polski, wśród których zaśpiewał i zatańczył zespół „Smardzewianie”, który  po występie spotkał się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką.